Akademia – Nigdy więcej wojny

Uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Alicji Śliwy przygotowali widowisko słowno-muzyczne upamiętniające tragiczne dla Polaków wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu 1939 roku.

„Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych,
czarny pył.”

Słowa wiersza K.K. Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę” doskonale oddają dramatyzm tamtych chwil. Uczniowie wysłuchali w wielkim skupieniu interpretacji tego wiersza w wykonaniu E. Demarczyk. Żaden Polak nie może zapomnieć o tym, co wydarzyło się 77 lat temu. Ktoś, kto nie zna historii swojego narodu jest jak drzewo bez korzeni. II wojna światowa nie jest tylko podręcznikową przeszłością, ale także i przestrogą, by nigdy więcej, nikt z nas nie doświadczył okrucieństwa wojny. Znicze, które zapalili uczniowie jako wraz pamięci na symbolicznych grobach, pozwalają mieć nadzieję, że ,, Jak myśl sprzed lat wraca pamięć o tych, których nie ma.’’(J. Kondratowicz „Biały krzyż”)

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/110787038875836407451/albumid/6349155456197020993?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Może Ci się również spodoba