Akademia – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Nauczmy się na pamięć tego kraju
litera po literze, dzień po dniu.
Co oczy po horyzont ogarniają,
co zdarzyć się nam może tylko tu –
w złocistym lipcu czy zielonym maju,
od wschodu słońca, aż po nocy cień.
Nauczmy się na pamięć tego kraju,
jednego w całym świecie
jak własny dzień…”

Ten oto fragment piosenki stał się mottem dzisiejszej uroczystości przygotowanej przez uczniów kl. 7 Szkoły Podstawowej w Brzanie pod kierunkiem wychowawczyni pani Elżbiety Alicji Śliwy dla uczczenia 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie zaprosili nauczycieli, a przede wszystkim swoich kolegów na piękną lekcję historii, której celem było nie tylko przybliżenie wydarzeń z pamiętnego maja 1791 roku, ale także próbą szukania odpowiedzi na pytanie: Czym dla mnie są dzieje mojego narodu? Domeną historyków i kustoszów muzeów czy może czymś, co pozwala mi zachować tożsamość i kulturę narodową, a w przyszłości mądrze kształtować teraźniejszość. Nasz znakomity rodak – Jan Paweł II powtarzał często – tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/110787038875836407451/albumid/6552768830625114081?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Może Ci się również spodoba