Rok 2016 Rokiem Sienkiewicza

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą  rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. „Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń ”.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości– napisano w uchwale.

Henryk Sienkiewicz – jak głosi senacka uchwała – „w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy”.

W uchwale zaznaczono, że kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów, a wpływ języka Sienkiewicza na współczesną polszczyznę jest trudny do przecenienia.

Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie.

Biblioteka Zespołu Szkół w Brzanie dla uczczenia tego wydarzenia zorganizowała wystawkę prezentującą dorobek twórczy pisarza, który bez wątpienia zasługuje na miano ,,Wielki” i został doceniony nie tylko przez Polaków, a przede wszystkim przez społeczność międzynarodową, bowiem w 1905 r. został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla za  ,,wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu”.

Może Ci się również spodoba