Warsztaty z podróżnikiem rowerowym

Dnia 24 października uczniowie klasy II i III Gimnazjum w Brzanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pojechali do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, gdzie uczestniczyli w jednym z cykli warsztatów o niezależnym podróżowaniu pn. ,,Podróże rowerowe‘’. Zajęcia prowadzone były przez podróżnika, geografa, mapownika i fotoamatora pana Norberta Skrzyńskiego. W urokliwej Sali pod Sową  opowiadał on o swojej fascynacji niezwykłym przedsięwzięciem dokonanym przez Kazimierza Nowaka, polskiego reportera, który w latach 1931 – 1936 przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Z wyprawy przesyłał pocztą listy swojej żonie Maryś, które ona publikowała w różnych czasopismach w zamian za apanaże, które pozwalały jej utrzymać rodzinę pod nieobecność męża.

W 2009 roku pan Skrzyński wziął udział w wyprawie sztafetowej śladami Kazika do Algierii. Projekt zakończył się 2012 roku i uczestniczyło w nim 150 podróżników w grupach od 4 do 16 osób. Uczniowie mieli okazję obejrzeć slajdy i film z tej wyprawy, ale także poznać szczegóły organizacji podróży rowerowych przez nieznane kraje, których pan Norbert odbył wiele. Jak sam stwierdził na rowerze przejechał bliska 40 tyś kilometrów.

Oprócz warsztatów gimnazjaliści zostali oprowadzeni przez panią Katarzynę Marchwicę, po różnych działach biblioteki oraz zapoznali się z ich ofertą dla czytelników.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/110787038875836407451/albumid/6350124563732870145?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Może Ci się również spodoba