Wizyta w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu

Dnia 11.05.2018 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zapoznanie się z obowiązkami pracowników sądu. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sali rozpraw, a następnie uczestniczyli jako obserwatorzy w rozprawie dotyczącej oszustwa. Przed rozprawą sędzia poinformował młodzież czego będzie dotyczyła rozpatrywana sprawa, wyjaśnił jak wygląda przebieg rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, prokuratora, oskarżonego, adwokata oraz świadków. Objaśnił również znaczenie kolorów żabotu, który jest wszyty w kołnierz togi i symbolizuje poszczególne zawody prawnicze oraz odpowiadał na pytania uczniów.

W czasie trwania rozprawy młodzież mogła bezpośrednio zaobserwować na czym polega praca sędziego, adwokata i protokolanta oraz miała możliwość przysłuchiwać się wyjaśnieniom oskarżonego i słuchać relacji świadków. Następnie już po rozprawie zostaliśmy oprowadzeni po budynku sądu, mieliśmy okazję zobaczyć salę rozpraw przygotowaną specjalnie dla zorganizowanych grup przestępczych, drogę konwoju policyjnego oraz drogę która służy do doprowadzania oskarżonego z celi wprost na salę rozpraw.

Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości zrobiło na naszych uczniach ogromne wrażenie, gdyż wcześniej każdy z nich miał różne wyobrażenia o tym, jak wygląda typowa rozprawa sądowa. Sąd był przecież wcześniej kojarzony tylko z „Anną Marią Wesołowską”, „Sądem rodzinnym” czy innymi programami telewizyjnymi. Wizyta w sądzie była więc dla nich bardzo pouczającą i interesującą lekcją wychowawczą bowiem każdy  mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz uświadomić sobie, że osoby które łamią prawo zostają ukarane, a o ich winie, czy niewinności decyduje sąd. Wszystkim bardzo się podobało i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce w charakterze publiczności, a w przyszłości może nawet sędziego, prokuratora lub adwokata.

Uczniowie tego dnia mieli jeszcze okazję obejrzeć w kinie, cieszący się dużą popularnością, zwłaszcza wśród chłopców, film „Avengers”.

Pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować Sędziemu Wojciechowi Langerowi za umożliwienie nam zobaczenia jak wygląda sąd „od środka”.

Może Ci się również spodoba