Wycieczka do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego

16 maja 2017 roku w godzinach porannych uczniowie Gimnazjum wraz z opiekunami- p.Beatą Myśliwiec, p.Ewą Wojtarowicz i p. Tomaszem Skórskim wyruszyli na dwudniową wycieczkę w kierunku województwa świętokrzyskiego. Celem wycieczki było odkrywanie piękna ojczystego kraju poprzez poznawanie polskich miast- ich historii, tradycji, kultury a także upowszechnianie wśród młodzieży form aktywnego wypoczynku.

Około południa dotarliśmy do naszego pierwszego celu- miasta Sandomierz. Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień….Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto, Bramę Opatowską, Bazylikę Katedralną, Ucho Igielne, otoczenie zamku, by wreszcie dotrzeć do Podziemnej Trasy Turystycznej, która stanowi system XIV i XV wiecznych piwnic. W nich sandomierscy kupcy składowali towary. Lochy owiane są niesamowitymi legendami. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się Zbrojownia Rycerska, gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta podpierając się treścią najbardziej znanej legendy o Halinie Krępiance. Uczniowie mogli tam zobaczyć zbrojownię i salę tortur, usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle zabawnej atmosferze. Następnie przeszliśmy egzotycznym Wąwozem Królowej Jadwigi , gdzie na uwagę zasługiwały rosnące w nim drzewa a właściwie korzenie tych drzew, które wiły się między sobą obnażone przez ukształtowanie terenu oraz wiatr i deszcz. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, odpoczywaliśmy na Starym Rynku, wpatrując się w renesansowe kamienice, a potem udaliśmy się do bursy na obiad i nocleg.

Drugi dzień naszej wyprawy również zapowiadał się bardzo aktywnie i taki też  był. Po śniadaniu udaliśmy się na  rejs statkiem po Wiśle, podczas którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Później wyruszyliśmy do Baranowa Sandomierskiego, aby zwiedzić niepowtarzalny Zamek wzniesiony przez ród Leszczyńskich. Wspaniała architektura Zamku ukształtowana jest na wzór królewskiego Wawelu.

Zadowoleni z wycieczki i pełni pozytywnych odczuć powróciliśmy do domu.

 [pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/110787038875836407451/albumid/6423975533460048657?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Może Ci się również spodoba