,,Zdobywaliśmy’’ Karpacką Troję

25 maja 2016 r. uczniowie klas I, III i V wraz z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę do Trzcinicy. Celem wojażu był Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nawet nie przypuszczał, co kryją leśne gęstwiny na tym terenie. Dziś o odkryciach archeologicznych w Trzcinicy jest już głośno nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To bez wątpienia ewenement w skali światowej. Badania archeologiczne potwierdziły, że historia tego miejsca sięga początku epoki brązu, czyli 2100 r. p.n.e. Podczas wykopalisk znaleziono tu ok. 150 tys. unikalnych w skali europejskiej zabytków. Przeprowadzone badania pozwoliły odtworzyć najwcześniejszą historię grodu, sięgającą ponad 4 tys. lat wstecz. Zwiedzanie zaczęliśmy od pawilonu wystawienniczego. Przepiękna ekspozycja przedstawia sceny z życia pierwszych osadników, następnie kolejnych przybyszów z Zakarpacia. Ok. 1350 r. p.n.e. osada uległa całkowitej zagładzie. Pokazuje to kolejna ekspozycja. Dalej widzimy las, który na długo przykrył to, co zostało po grodzisku. Aż do VIII wieku n.e., bo wtedy pojawili się tu Słowianie. Następny etap zwiedzania, to rekonstrukcje zabytkowych chat ludności otomańskiej i Słowian. Potem pokonujemy wczesnośredniowieczną bramę, wały obronne i palisady .Po drodze zaglądamy do chat z różnych okresów. Na koniec wchodzimy z wielkimi emocjami na 30 metrową platformę widokową, skąd rozciąga się widok na całą okolicę. Kolejną atrakcją są warsztaty ,dzielimy się na dwie grupy, ,,męska’’ część na strzelanie z łuku, pozostali na lepienie z gliny .Zajęcia te przenoszą nas w odległą epokę, chłopcy na chwilę stają się rycerzami, młodsi poznają fascynującą sztukę wytwarzania naczyń z gliny. Wycieczka była wyjątkowo udana i dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń.

[pe2-gallery album=”http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/110787038875836407451/albumid/6294133730028321281?alt=rss&hl=en_US&kind=photo” ]

Może Ci się również spodoba